Sezon morsowania rozpoczęty! W idealnym momencie spadł śnieg, woda zimniutka, więc wskakujemy! 😀
Niektórzy nigdy w życiu nie weszliby do wody jesienią czy zimą, ale może zachęci was fakt, że oprócz dobrej zabawy morsowanie jest jednym ze sposobów na dłuższe życie.
W książce „Lifespan”* profesor David Sinclair, współkierownik Paul F. Glenn Center for the Biology of Aging w Harvard Medical School oraz jeden z 50 najbardziej wpływowych ludzi w sektorze służby zdrowia wg. czasopisma „Times” w 2018 roku, opisuje sposoby aktywacji genów długowieczności.
Można to zrobić poprzez zjawisko hormezy, które polega na pozytywnym oddziaływaniu niewielkich dawek czynników stresujących (stresorów) na organizm, które w dużych dawkach mają na niego negatywny wpływ.
Czasem warto zmarznąć
Jednym z takich stresorów jest ekspozycja na niską temperaturę.
Podczas morsowania (odbytego w odpowiedni sposób!) następuje aktywacja genów długowieczności bez trwałego uszkodzenia komórek, podczas gdy cała reszta organizmu przechodzi w tryb przetrwania. To z kolei oznacza, że nasze ciało robi wszystko, żeby przeżyć nieco dłużej. I o to właśnie chodzi! Regularne zażywanie zimnych kąpieli (może być też zimny prysznic) dosłownie stopniowo wydłuża nasze życie.
Jak to się dzieje?
Ekspozycja na niskie temperatury aktywuje sirtuiny (jedne z genów długowieczności; również białka kodowane przez te geny), co z kolei aktywuje pokłady brunatnej tkanki tłuszczowej w naszych plecach i ramionach. Brunatna tkanka tłuszczowa jest bogata w mitochondria i może mieć korzystny wpływ na nasz organizm (badania nad tym zagadnieniem trwają). U człowieka wraz z wiekiem ilość brunatnej tkanki tłuszczowej maleje, ale okazuje się, że niskie temperatury powodują nie tylko jej aktywację, ale również przemianę białej tkanki tłuszczowej w brunatną. Badania na myszach wskazują, że osobniki posiadające sporą ilość brunatnej tkanki tłuszczowej aktywowanej w wyniku działania niskich temperatur znacznie rzadziej chorowały na cukrzycę, Alzheimera i otyłość.
Jeśli morsowanie jest dla was niewykonalne, możecie zamiast tego codziennie brać zimny prysznic, albo wykonywać ćwiczenia na dworze, gdy jest zimno ❄☃🏃♀️
Pamiętajcie, że hormeza to krótkotrwałe narażanie organizmu na stresory. Innymi słowy nie chodzi o to, by zanurzyć się na 30 min w lodowatej wodzie, zwłaszcza jeśli dopiero zaczynacie swoją przygodę z tego typu aktywnościami. Morsujmy z głową, bez hipotermii i odmrożeń!
*opublikowanej po polsku jako „Jak żyć długo. Dlaczego się starzejemy i czy naprawdę musimy”
Literaura
- Lifespan. David Sinclair with Matthew D. LaPlante. 2019.